مبدل ساختن قانون منع خشونت علیه زنان به واقعیت 2016- 2017

میدیکا افغانستان، پس از تصویب‌ قانون منع خشونت علیه زنان، به تعداد ده قضیه خشونت علیه‌ زنان را که شامل قضایای جزایی، حقوقی و متضرر می ‌شد، در سال‌های 2009 و 2010 مساعدت نمود. آمار این مساعدت ها به مرور زمان افزایش یافته و در سال‌های 2016 و 2017 به 1080 قضیه رسید.

این احصائیه، از جمله مهمترین احصائیه ها در دورنمای متحول  حقوقی و سیاسی به حساب می آید، به ویژه در این اواخر که همه‌ی قوانین جزایی در داخل یک کود جزا ادغام می شود.

دادخواهی برای حفظ قانون منع خشونت علیه‌ زنان به‌عنوان یک قانون مجزا، بخش عمده‌ای از کارها و فعالیت‌های دادخواهانه‌ی میدیکا افغانستان را در سال‌های 2016 و 2017 تشکیل می داد که به‌چندین دلیل موفقیتی مهم و بارز پنداشته می‌شود.

شیوه کل‌ نگرانه میدیکا افغانستان برای محو خشونت علیه‌ زنان -که  در روش چندجانبه آن در ادغام مجدد زنان در اجتماع، مساعدت حقوقی، مشاوره روانی، کار اجتماعی و میانجی‌گری بخوبی به مشاهده می‌رسد- در حقیقت از جمله دلایل عمده  دادخواهی میدیکا افغانستان برای حفظ قانون منع خشونت علیه‌ زنان به‌عنوان یک قانون مجزا است. این دادخواهی صرفا به‌خاطر مجزا نگه‌داشتن قانون منع خشونت علیه‌ زنان از کود جزا نبوده، بلکه فراخوانی بود که برای محو خشونت علیه‌ زنان اقدامِات فراتر از مجازات را عنوان میکرد.

ما قانونی را باید وضع کنیم که دربرگیرنده‌ی احکام وقایوی یعنی جلوگیری از جرم، مجازات و اقدام مثبت یا احکام حمایوی باشد تا فرهنگ مسوولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی قانونی در داخل حکومت ایجاد شود. [1] بدون تردید، 9 سال بعد از به‌تصویب رسیدن قانون منع خشونت علیه‌ زنان؛ این قانون باید بیشتر به‌منظور برطرف‌کردن چالش‌های جدید و بنا بر آموخته‌ها و تجارب به دست آمده از سال‌های گذشته، اصلاح شود. اما این امر باید توسط قانونی صورت گیرد که مبارزه علیه‌ خشونت را فراتر از دایره مجازات، مورد بررسی قرار دهد.

قانونی‌که برای پرداخت خساره‌ی متضررین، حفاظت و توانمندسازی و نقل مکان آنها تدابیری لازم داشته ‌باشد و درصورت لزوم بتواند مجرمین را از عرصه‌ی زندگی متضررین دور و یا ساحه فعالیت آنها را محدود نماید، تا متضررین بتوانند بدون ترس از انتقام به محل کار یا مکتب خود بازگردند؛ اساسا، همه‌ی شرایطی را که برای به‌حرکت درآمدن چرخ زندگی متضررین ضروری است، فراهم سازد. این دیدگاه میدیکا افغانستان درباره قانون منع خشونت علیه زنان است‌که باید مبتنی برآن توسعه یابد. قانونی‌که هم جزایی و هم متضررمحور باشد، وَ برهمه نیازهای واقعی و واقعیت‌های زندگی فرد معمولی تمرکز داشته‌باشد.

در جریان 2 سال دادخواهی میدیکا افغانستان افتخار دارد که با همه چالش‌ها و آموخته ها و کسب تجارب بیش از 1080 قضیه زنان را (که گزارش آن در اینجا ارایه شده است) به نمایندگی از زنان وکالت نموده است. وکالت و رسیدگی به همین قضایا است که می‌توانیم به حیات قانون منع خشونت علیه‌ زنان رمق ببخشیم.

برای در یافت گزارش اینجا کلیک نمائید : [ LINK]

 

 

 

 

قالب وردپرس افزونه وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب وردپرس قالب صحیفه